Standardowe nastawy kotła

Przed przystąpieniem do ustawień należy:

- Wyczyścić układ kominowy, kocioł i kanały termiczne oraz kanały powietrzne w retorcie.
- Sprawdzić czy na ściankach wewnętrznych w kielichu retorty nie powstały nagary.
- Należy również sprawdzić stan ślimaka podającego paliwo czy nie jest wypalony, ewentualnie uszkodzony (wyszczerbany).

Na początek proszę nie zmieniać ustawień fabrycznych sterownika, które często są dobre i nie ma potrzeby ingerować w ustawienia kotła. Bardzo ważną sprawą jest doprowadzenie właściwej ilości powietrza do spalania. Powietrza dostarczyć należy w ilości minimalnej zapewniającej pełne spalenie ekogroszku. Resztki żaru powinny znajdować się na kołnierzu retorty, ale spadać z retorty powinien już tylko popiół. ENERGORET® powinien się palić na retorcie, a nie w jej środku. „Wypalony krater” w retorcie to oznaka zbyt dużego strumienia powietrza. Za duży strumień powietrza wychładza kocioł i powoduje obniżenie sprawności kotła.

Ustawienia przysłony wentylatora lub mocy wentylatora trzeba dopasować do warunków zewnętrznych (temperatury). Wentylator (wlot do wentylatora) powinien być przysłonięty czasami nawet w 80 – 90 %. Im temperatura na zewnątrz niższa tym większy naturalny ciąg kominowy, a w związku z tym bardziej ograniczyć należy nadmuch. Spalaniem sterować musi programator kotła a nie ciąg kominowy.

Kiedy ENERGORET® dobrze się spala to ogień jest koloru żółtego i rozchodzi się nie tylko w górę ale także na boki. Ogień koloru białego oznacza, że dopływ powietrza jest zbyt duży. Czerwony dymiący ogień zaś jest oznaką, że dopływ powietrza jest za mały. Płomień powinien być stojący. Z retorty nie może buchać jak z palnika. Na proces spalania w palenisku retortowym wpływ mają nie tylko cechy jakościowe i skład „macerałowy” węgla, ale także parametry pracy kotła. Potwierdzeniem tego są wysokie zawartości niespalonej materii organicznej w popiołach lotnych wynoszonych z paleniska przez zbyt silny strumień powietrza. Zredukowanie ilości podawanego powietrza zmniejszy ilość materii organicznej w popiele lotnym, jednak może z kolei zwiększyć jej ilość w popiele dennym. Parametry pracy kotła zależne są od wielu czynników (min. jego jakości, instalacji, ocieplenia, standardu budynku itp.) dlatego często nieodzowny jest doświadczalny, indywidualny dobór parametrów pracy kotła.

 

Poniżej przedstawiamy Państwu standardowe nastawy kotła dla naszego paliwa.

Klasyczny stosunek ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu to 1 do 3. Latem stosunek ten może wynosić np. 1 do 4.
Parametr Wartość
Czas pracy podajnika, tryb pracy 15 sekund
Czas przerwy podajnika, tryb pracy 45 sekund
Obroty wentylatora, tryb pracy 30%
Temperatura załączania pompy 42 stopnie
Czas pracy podajnika w trybie podtrzymania 10 sekund
Czas przerwy podajnika w trybie podtrzymania podajnika 20 minut *
Obroty wentylatora w trybie podtrzymania 43%
Wyprzedzenie wentylatora, tryb podtrzymania 10 sekund
Opóźnienie wentylatora, tryb podtrzymania 10 sekund

*Należy pamiętać aby przestój podajnika i dmuchawy w czasie podtrzymania nie był dłuższy niż dwadzieścia minut ponieważ dłuższy czas może doprowadzić do zbytniego wychładzania nie spalonego paliwa.

 

Jeżeli nadal mają Państwo kłopoty z optymalnym ustawieniem kotła prosimy o kontakt z naszym serwismenem pod numerem telefonu:
Andrzej Konopka tel. 504 255 250, email: serwis@energoret.pl

ENERGORET EKOGROSZEK ® poleca producentów certyfikowanych kotłów centralnego ogrzewania

Nasza strona korzysta z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach użytkowników. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę RODO.